Poradnik mieszkaniowy - Estate Center

ESTATE BLOG

ESTATE CENTER ROMMS na targach Mieszkań i Domów w Poznaniu.

ESTATE CENTER ROMMS  na targach Mieszkań i Domów w Poznaniu.

Cieszymy się bardzo, że zarządzanie najmem hotelowym cieszy się tak dużym zainteresowaniem w Poznaniu. Coraz więcej klientów oczekuje kompleksowej obsługi, którą z wielką chęcia oferujemy dla naszych klientów.

Targi Mieszkań i Domów w Poznaniu to idealna okazja, aby w jednym miejscu zobaczyć ofertę większości deweloperów w Poznaniu i okolicy. Najem hotelowy (inaczej najem krótkoterminowy) to jedna z najbardziej poszukiwanych usług dla klientów inwestycyjnych. Cieszy nas fakt, iż takim zainteresowaniem cieszyło się nasze stoisko i nasze usługi.

Zarządzamy w imieniu klienta najmem hotelowym mieszkania. Zajmujemy się wszystkim- od urządzenia mieszkania, poprzez obsługe, promocję, sprzatanie, rozliczanie. Klient cieszy się profitami a my cieszymy się z zadowolenia naszych klientów. Zapraszamy do współpracy. 

 

 

fot: ESTATE POINT

NIE DLA DOMU W SZCZERYM POLU

NIE DLA DOMU W SZCZERYM POLU

Właściciele działek znajdujących się na obszarach nie objętych planem zagospodarowania przestrzennego, a jednoczenie nie graniczących bezpośrednio z działką zabudowaną nie będą mieli możliwości rozpoczęcia budowy na swoim gruncie. W przypadku działek sąsiadujących z drogą, lasem lub nieużytkiem wystarczy, że jeden bok o długości minimum 4 metrów nie graniczy bezpośrednio z zabudowaną działką. Dotychczas w przypadku braku MPZP dla danego terenu właściciel gruntu występował o wydanie decyzji o warunkach zabudowy, popularnie nazywanej wuzetką. Umożliwia ona realizację budowy domu lub osiedla również na terenach nie posiadających bezpośredniego sąsiedztwa z zabudową. W całej Polsce miejscowym planem zagospodarowania objęte jest około 30 % powierzchni. Oznacza to, że planowane zmiany dotkną liczną grupę właścicieli gruntów – zarówno osoby prywatne jak i deweloperów.

Celem wprowadzenia zmian jest uporządkowanie ładu przestrzennego.  Przeprowadzone kilka lat temu badania jak i ministerstwo infrastruktury zwracają uwagę na konieczność uzupełnienia zabudowy na terenach zurbanizowanych. Resort infrastruktury przypomina, „że taka była również intencja autorów ustawy z 2003 r., którą zmienił Naczelny Sąd Administracyjny orzekając, że działka sąsiednia to działka położona w bliżej nieokreślonym sąsiedztwie (szerokim)" – informuje TVN24bis.

Aktualnie trwa analiza uwag do projektu zmian w ustawie. Wejście w życie planowane jest w terminie 14 dni od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Jak dowiedziało się TVN24bis, resort infrastruktury szacuje termin wejścia w życie ustawy na marzec/kwiecień 2018 roku.

Istotną, dla właścicieli gruntów oraz inwestorów planujących rozpoczęcie budowy w perspektywie kolejnych lat, jest informacja o nie wycofaniu już wydanych decyzji o warunkach zabudowy. Niemniej jednak mówi się o nadaniu im 2 letniego terminu ważności. Dla wielu deweloperów posiadających oczekujące na rozpoczęcie budowy działki mogłoby to oznaczać konieczność zmiany planów i przyspieszenie inwestycji.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna, tvn24bis.pl, transport-publiczny.pl

Mieszkanie w stanie deweloperskim, czy mieszkanie pod klucz?

Mieszkanie w stanie deweloperskim, czy mieszkanie pod klucz?

Należałoby zacząć od podania, co rozumiemy przez określenia: stan deweloperski i „pod klucz”. Żadnych oficjalnych definicji, ani przepisów, które określają znaczenie tych pojęć, nie ma. Ogólnie przyjmuje się, że mieszkanie w stanie deweloperskim (inaczej: w stanie surowym) to takie, które przeznaczone jest do całkowitego wykończenia. To lokal z wylewką betonową na podłodze i tynkami na ścianach, bez tzw. “białego montażu”. Podłogi, malowanie i całą resztę musimy zrobić sami. Deweloper musi oczywiście wyposażyć lokal w drzwi wejściowe, natomiast niekoniecznie w drzwi wewnętrzne. Jeśli decydujemy się na kupno mieszkania w stanie deweloperskim powinniśmy dokładnie dowiedzieć się u dewelopera, co rozumie on przez to pojęcie, żeby uniknąć później nieporozumień.

Mieszkanie gruntownie wykończone to tzw. lokal "pod klucz", gotowy do odbioru, umożliwiający natychmiastowe zamieszkanie. Jest to coraz częściej stosowana wśród deweloperów alternatywa, która ma być atrakcyjniejsza dla klientów. Rozwiązanie to dotyczy często  lokali z tzw. wyższej półki, o podwyższonym standardzie, dla klientów bardziej majętnych, gdzie cena metra kwadratowego nie gra aż tak dużej roli oraz mieszkań z przeznaczeniem inwestycyjnym.

Decydując się na mieszkanie wykończone „pod klucz” zyskujemy przede wszystkim czas. Nierzadko bardziej niż niska cena lokalu Klienta interesuje oszczędność czasu i wysiłku. Nowe mieszkanie z rynku deweloperskiego nie musi być wyzwaniem dla osób, które nie chcą bądź nie mogą angażować się w jego wykończenie.

W przypadku, gdy decydujemy się na wykończenie mieszkania sami musimy pamiętać o każdym drobiazgu, za który trzeba zapłacić osobno. U producentów i w sklepach z płytkami, armaturą, podłogami, białym montażem, oświetleniem, itp. jako odbiorca indywidualny nie dostaniemy atrakcyjnego rabatu. Indywidualnie negocjuje się także stawki z fachowcami. 
W innej sytuacji są deweloperzy, którzy materiały zamawiają w większych ilościach (często bezpośrednio u producentów), a prace zlecają swoim pracownikom samodzielnie dyktując stawki.

Różnica polega również na tym, że jeżeli wykończenie zamawiamy bezpośrednio u dewelopera, to on udziela nam gwarancji na wykonane prace.

Istotną zaletą wykończenia „pod klucz” jest także czas oczekiwania na realizację. To ważne zwłaszcza dla klientów, którzy kupują lokal w inwestycji znajdującej się w budowie. Jeśli zawczasu zdecydujemy się na wykończenie pod klucz, o wiele łatwiej jest sprecyzować termin wejścia fachowców do lokalu.

Co zatem wybrać? Co się bardziej opłaca?

Odpowiedzi na te pytania wymagają po pierwsze zdefiniowania, na czym nam zależy: czy na oszczędnościach, czy na komforcie i szybkości zamieszkania. Różnice w cenie za m2 mogą być duże, lub też niższe, wszystko zależy od użytych materiałów, standardu wykończenia itp.

Decydując się na wykańczanie lokalu na własną rękę, należy pamiętać, iż do ceny musimy doliczyć koszt prac. Osoby, które samodzielnie będą wykańczać własne lokum, mają możliwość oszczędzenia i na materiałach i na robociźnie, ale ponoszą również pewne ryzyko. Po pierwsze: zazwyczaj zajmuje im to więcej czasu niż deweloperowi, bądź profesjonalnej firmie zajmującej się wykańczaniem wnętrz. Po drugie: w przypadku błędów, niedoróbek itp. oraz konieczności poprawy prac, koszty będą rosły.

Podsumowując, wybór mieszkania w stanie surowym czy mieszkania „pod klucz”, należy poprzedzić gruntownym wyliczeniem ewentualnych kosztów oraz rozmową z deweloperem o warunkach wykończenia.

Mieszkanie dla młodych 2017 - reaktywacja

Mieszkanie dla młodych 2017 - reaktywacja

W dniu 7 lipca br. Sejm przyjął ustawę zmieniającą zasady programu Mieszkanie dla Młodych. Nowe przepisy zmienią dotychczasowe zasady programu co pozwoli na składanie wniosków o dopłatę jeszcze z puli roku 2017. Zmiany zwiększą poziom możliwych do wykorzystania środków z puli 2018 roku, jednak ponowne składanie wniosków o przyszłoroczne dopłaty możliwe będzie dopiero w styczniu.

  • Jak było?

Bank Gospodarstwa Krajowego, zgodnie z dotychczasowymi regulacjami, wstrzymywał przyjmowanie wniosków o dopłatę, jeśli suma złożonych wniosków przekroczyła próg 95 procent całego limitu przewidzianego na dany rok. Tak sytuacja miała miejsce w marcu 2016 roku, a także 1 lutego tego roku. Po osiągnięciu określonego pułapu program MdM na dany rok się kończył. Pozostałe 5 procent było w myśl autorów ustawy zarezerwowane na dopłaty, które przysługują z tytułu urodzenia 3 lub kolejnego dziecka w ciągu 5 lat od nabycia nieruchomości. Praktyka jednak pokazała, że zapotrzebowanie na te dopłaty jest znikome. Również nie całe 95 procent na dopłaty było wykorzystywane. Część osób rezygnowała z kredytu lub nie mogła go uzyskać w banku, więc środki do puli powracały. Jednak przepisy nie przewidywały procedury ponownego przyjmowania wniosków przez BGK, w sytuacji gdy przyjmowanie wniosków zostało już wstrzymane. Z tego powodu, wg stanu na 30.06.2017 roku z puli tegorocznej wykorzystane zostało tylko ok. 91 procent środków.

  • A jak będzie?

Nowe przepisy zmieniają zasady w dwóch obszarach. Po pierwsze, BGK będzie wstrzymywał przyjmowanie wniosków po osiągnięciu progu 100 procent ustalonego limitu. Pod drugie, możliwe będzie ponowne składanie wniosków o dopłatę z puli roku 2017. Kwota ok. 67 mln (9 proc. pozostałego limitu) będzie mogła znowu trafić do osób ubiegających się o zakup nieruchomości. Oznacza to, że przy utrzymaniu dotychczasowego poziomu średniej dopłaty jeszcze w tym roku będzie można złożyć około 2600 wniosków o dopłatę.

  • Kiedy można składać wniosek?

Ustawa weszła w życie 1 sierpnia. W związku z powyższym bank BGK w dniu 7 sierpnia 2017 r. planuje opublikowanie komunikatu BIP o wznowieniu od dnia 8 sierpnia 2017 r. możliwości składania wniosków o dofinansowanie wkładu własnego w ramach rządowego programu „Mieszkanie dla młodych” do momentu wykorzystania kwoty 67 mln zł i osiągnięcia poziomu 100% planowanych wypłat na bieżący rok, a więc do wysokości 746 mln zł. W związku z faktem, że środków wystarczy tylko na około 2500-2600 wniosków możemy przypuszczać, że dodatkowa pula wyczerpie się w ciągu 1-2 dni. Z tego powodu zainteresowane osoby już dzisiaj powinny zacząć kompletować dokumentację i być przygotowanym do złożenia wniosków.

Michał Krajkowski, Główny Analityk, Notus Finanse