Mieszkanie w mieście - Estate Center

ESTATE BLOG

ESTATE CENTER ROMMS na targach Mieszkań i Domów w Poznaniu.

ESTATE CENTER ROMMS  na targach Mieszkań i Domów w Poznaniu.

Cieszymy się bardzo, że zarządzanie najmem hotelowym cieszy się tak dużym zainteresowaniem w Poznaniu. Coraz więcej klientów oczekuje kompleksowej obsługi, którą z wielką chęcia oferujemy dla naszych klientów.

Targi Mieszkań i Domów w Poznaniu to idealna okazja, aby w jednym miejscu zobaczyć ofertę większości deweloperów w Poznaniu i okolicy. Najem hotelowy (inaczej najem krótkoterminowy) to jedna z najbardziej poszukiwanych usług dla klientów inwestycyjnych. Cieszy nas fakt, iż takim zainteresowaniem cieszyło się nasze stoisko i nasze usługi.

Zarządzamy w imieniu klienta najmem hotelowym mieszkania. Zajmujemy się wszystkim- od urządzenia mieszkania, poprzez obsługe, promocję, sprzatanie, rozliczanie. Klient cieszy się profitami a my cieszymy się z zadowolenia naszych klientów. Zapraszamy do współpracy. 

 

 

fot: ESTATE POINT

Mieszkanie w stanie deweloperskim, czy mieszkanie pod klucz?

Mieszkanie w stanie deweloperskim, czy mieszkanie pod klucz?

Należałoby zacząć od podania, co rozumiemy przez określenia: stan deweloperski i „pod klucz”. Żadnych oficjalnych definicji, ani przepisów, które określają znaczenie tych pojęć, nie ma. Ogólnie przyjmuje się, że mieszkanie w stanie deweloperskim (inaczej: w stanie surowym) to takie, które przeznaczone jest do całkowitego wykończenia. To lokal z wylewką betonową na podłodze i tynkami na ścianach, bez tzw. “białego montażu”. Podłogi, malowanie i całą resztę musimy zrobić sami. Deweloper musi oczywiście wyposażyć lokal w drzwi wejściowe, natomiast niekoniecznie w drzwi wewnętrzne. Jeśli decydujemy się na kupno mieszkania w stanie deweloperskim powinniśmy dokładnie dowiedzieć się u dewelopera, co rozumie on przez to pojęcie, żeby uniknąć później nieporozumień.

Mieszkanie gruntownie wykończone to tzw. lokal "pod klucz", gotowy do odbioru, umożliwiający natychmiastowe zamieszkanie. Jest to coraz częściej stosowana wśród deweloperów alternatywa, która ma być atrakcyjniejsza dla klientów. Rozwiązanie to dotyczy często  lokali z tzw. wyższej półki, o podwyższonym standardzie, dla klientów bardziej majętnych, gdzie cena metra kwadratowego nie gra aż tak dużej roli oraz mieszkań z przeznaczeniem inwestycyjnym.

Decydując się na mieszkanie wykończone „pod klucz” zyskujemy przede wszystkim czas. Nierzadko bardziej niż niska cena lokalu Klienta interesuje oszczędność czasu i wysiłku. Nowe mieszkanie z rynku deweloperskiego nie musi być wyzwaniem dla osób, które nie chcą bądź nie mogą angażować się w jego wykończenie.

W przypadku, gdy decydujemy się na wykończenie mieszkania sami musimy pamiętać o każdym drobiazgu, za który trzeba zapłacić osobno. U producentów i w sklepach z płytkami, armaturą, podłogami, białym montażem, oświetleniem, itp. jako odbiorca indywidualny nie dostaniemy atrakcyjnego rabatu. Indywidualnie negocjuje się także stawki z fachowcami. 
W innej sytuacji są deweloperzy, którzy materiały zamawiają w większych ilościach (często bezpośrednio u producentów), a prace zlecają swoim pracownikom samodzielnie dyktując stawki.

Różnica polega również na tym, że jeżeli wykończenie zamawiamy bezpośrednio u dewelopera, to on udziela nam gwarancji na wykonane prace.

Istotną zaletą wykończenia „pod klucz” jest także czas oczekiwania na realizację. To ważne zwłaszcza dla klientów, którzy kupują lokal w inwestycji znajdującej się w budowie. Jeśli zawczasu zdecydujemy się na wykończenie pod klucz, o wiele łatwiej jest sprecyzować termin wejścia fachowców do lokalu.

Co zatem wybrać? Co się bardziej opłaca?

Odpowiedzi na te pytania wymagają po pierwsze zdefiniowania, na czym nam zależy: czy na oszczędnościach, czy na komforcie i szybkości zamieszkania. Różnice w cenie za m2 mogą być duże, lub też niższe, wszystko zależy od użytych materiałów, standardu wykończenia itp.

Decydując się na wykańczanie lokalu na własną rękę, należy pamiętać, iż do ceny musimy doliczyć koszt prac. Osoby, które samodzielnie będą wykańczać własne lokum, mają możliwość oszczędzenia i na materiałach i na robociźnie, ale ponoszą również pewne ryzyko. Po pierwsze: zazwyczaj zajmuje im to więcej czasu niż deweloperowi, bądź profesjonalnej firmie zajmującej się wykańczaniem wnętrz. Po drugie: w przypadku błędów, niedoróbek itp. oraz konieczności poprawy prac, koszty będą rosły.

Podsumowując, wybór mieszkania w stanie surowym czy mieszkania „pod klucz”, należy poprzedzić gruntownym wyliczeniem ewentualnych kosztów oraz rozmową z deweloperem o warunkach wykończenia.

Mieszkanie dla młodych 2017 - reaktywacja

Mieszkanie dla młodych 2017 - reaktywacja

W dniu 7 lipca br. Sejm przyjął ustawę zmieniającą zasady programu Mieszkanie dla Młodych. Nowe przepisy zmienią dotychczasowe zasady programu co pozwoli na składanie wniosków o dopłatę jeszcze z puli roku 2017. Zmiany zwiększą poziom możliwych do wykorzystania środków z puli 2018 roku, jednak ponowne składanie wniosków o przyszłoroczne dopłaty możliwe będzie dopiero w styczniu.

  • Jak było?

Bank Gospodarstwa Krajowego, zgodnie z dotychczasowymi regulacjami, wstrzymywał przyjmowanie wniosków o dopłatę, jeśli suma złożonych wniosków przekroczyła próg 95 procent całego limitu przewidzianego na dany rok. Tak sytuacja miała miejsce w marcu 2016 roku, a także 1 lutego tego roku. Po osiągnięciu określonego pułapu program MdM na dany rok się kończył. Pozostałe 5 procent było w myśl autorów ustawy zarezerwowane na dopłaty, które przysługują z tytułu urodzenia 3 lub kolejnego dziecka w ciągu 5 lat od nabycia nieruchomości. Praktyka jednak pokazała, że zapotrzebowanie na te dopłaty jest znikome. Również nie całe 95 procent na dopłaty było wykorzystywane. Część osób rezygnowała z kredytu lub nie mogła go uzyskać w banku, więc środki do puli powracały. Jednak przepisy nie przewidywały procedury ponownego przyjmowania wniosków przez BGK, w sytuacji gdy przyjmowanie wniosków zostało już wstrzymane. Z tego powodu, wg stanu na 30.06.2017 roku z puli tegorocznej wykorzystane zostało tylko ok. 91 procent środków.

  • A jak będzie?

Nowe przepisy zmieniają zasady w dwóch obszarach. Po pierwsze, BGK będzie wstrzymywał przyjmowanie wniosków po osiągnięciu progu 100 procent ustalonego limitu. Pod drugie, możliwe będzie ponowne składanie wniosków o dopłatę z puli roku 2017. Kwota ok. 67 mln (9 proc. pozostałego limitu) będzie mogła znowu trafić do osób ubiegających się o zakup nieruchomości. Oznacza to, że przy utrzymaniu dotychczasowego poziomu średniej dopłaty jeszcze w tym roku będzie można złożyć około 2600 wniosków o dopłatę.

  • Kiedy można składać wniosek?

Ustawa weszła w życie 1 sierpnia. W związku z powyższym bank BGK w dniu 7 sierpnia 2017 r. planuje opublikowanie komunikatu BIP o wznowieniu od dnia 8 sierpnia 2017 r. możliwości składania wniosków o dofinansowanie wkładu własnego w ramach rządowego programu „Mieszkanie dla młodych” do momentu wykorzystania kwoty 67 mln zł i osiągnięcia poziomu 100% planowanych wypłat na bieżący rok, a więc do wysokości 746 mln zł. W związku z faktem, że środków wystarczy tylko na około 2500-2600 wniosków możemy przypuszczać, że dodatkowa pula wyczerpie się w ciągu 1-2 dni. Z tego powodu zainteresowane osoby już dzisiaj powinny zacząć kompletować dokumentację i być przygotowanym do złożenia wniosków.

Michał Krajkowski, Główny Analityk, Notus Finanse

Aranżacja małego mieszkania

Aranżacja małego mieszkania

Wynajmując mieszkanie w dużym mieście musimy liczyć się z tym, że cena za metr kwadratowy będzie zależeć od wielu czynników. Jednym z najbardziej istotnych jest metraż oraz położenie. Lokale do wynajęcia w ścisłym centrum zdecydowanie należą do tych najdroższych. Wiele osób nie chcąc rezygnować z tak dogodnej lokalizacji, decyduje się na wynajęcie mieszkania o stosunkowo niewielkim metrażu. Problem pojawia się, gdy tę małą przestrzeń chcą rozsądnie urządzić.

 

Wśród rekordowo małych mieszkań można znaleźć już takie o powierzchni 7-8 metrów kwadratowych. Są to oczywiście skrajne przypadki, jednak w dobie mikrokawalerek i maksymalnie efektywnego wykorzystywania powierzchni, lokale o powierzchni 27 mkw. to standard. Małe kuchnie bez miejsca na stół, pokoje z aneksem kuchennym i pomieszczenia pozbawione okien są codziennością dla osób szukających mieszkania do wynajęcia. Projektanci wnętrz dają z siebie wszystko, bo uczynić takie lokale nie tylko funkcjonalnymi, lecz wręcz przyjemnymi dla oka.

 

Naprzeciw takim potrzebom wychodzą coraz częściej producenci mebli. Łącząc design i funkcjonalność, tworzą sprzęty pojemne, wielofunkcyjne, będące przy tym doskonałą ozdobą. W naszym kraju bez trudu znaleźć można dostawców specjalizujących się w wielofunkcyjnym umeblowaniu. Oprócz standardowych mariaży kanapy z łóżkiem lub ławy ze stołem, ich produkty potrafią łączyć łóżko z regałem, biurkiem lub szafą, fotele z półkami na książki czy ławy z pojemnikami na pościel. Wyjątkowo małe lokale do wynajęcia warto również wyposażyć w meble modułowe, które można dowolnie dopasować do wnętrza danego mieszkania. Zastąpiły one znane nam z mieszkań naszych babć meblościanki i choć charakteryzują się podobną pojemnością, nie szpecą, a wręcz zdobią wnętrze.

 

Wysuwane blaty, sprytnie schowane szuflady i pojawiające się znikąd łóżka niejednokrotnie potrafią całkowicie odmienić małe lokale do wynajęcia.

Równie popularnym rozwiązaniem jest optyczne powiększenie mieszkania. Wynajmując lokal o małym metrażu powinniśmy nastawić się na jasną farbę, za to unikać ciemnych, pstrokatych barw. Białe ściany będą doskonale odbijać światło i to właśnie na taki kolor najczęściej malowane są lokale do wynajęcia. Nie musimy się jednak ograniczać do śnieżnobiałego wykończenia – doskonale sprawdzą się też beże czy błękity. Wykorzystując zjawisko iluzji optycznej można również pomalować wnętrze na różne kolory – ciemniejsze i jaśniejsze odcienie – dzięki czemu pomieszczenie nabierze głębi. Ogromnym walorem będzie również duża liczba okien, za pośrednictwem których taki lokal wypełni się dziennym światłem. Skąpane w słońcu pomieszczenia automatycznie wydają się bardziej przestrzenne.

 

Aranżacja małego mieszkania jest nie lada wyzwaniem, lecz może być również impulsem do pozbycia się zbędnych rzeczy. Każdy z nas gromadzi pamiątki, ubrania lub sprzęty, z których nie korzysta, jednak nie może się z nimi rozstać. Minimalistyczny styl życia zyskuje coraz więcej zwolenników, zaś minimalistycznie urządzone lokale nie tylko cieszą oko, lecz są również niezwykle funkcjonalne.

 

Specjaliści przewidują, że średnie powierzchnie mieszkalne przypadające na osobę w dużych miastach będą się stale zmniejszać. Jest to trend ogólnoświatowy. W najbliższych latach możemy się więc spodziewać wielu nowych pomysłów na aranżację małych mieszkań.

Estate Center oferuje klientom mieszkania wykończone pod przysłowiowy klucz. Dzięki temu nasi lokatorzy mają możliwość dokładnego rozplanowania aranżacji lokalu, a po odebraniu kluczy mogą natychmiast wcielić swoje marzenia w życie.